Badanie nasienia
Jakie rodzaje badań nasienia wykonujemy w FertiMedica?
W FertiMedica dostępny jest pełen wachlarz badań nasienia. Wykonujemy:
- komputerową analizę nasienia CASA
Badanie polega na analizie parametrów nasienia czyli liczby plemników, ich ruchliwości, morfologii oraz żywotności (tylko w przypadku obniżonej ruchliwości).
- MSOME – badanie morfologii organelli plemników
Badanie polega na dokładnej ocenie odsetka prawidłowych plemników pod kątem kształtu i wielkości główki plemnika oraz obecności wakuol (nieprawidłowych struktur na powierzchni główki plemnika).
Informujemy, że w przypadku braku możliwości wykonania badania MSOME, spowodowanego obniżonymi parametrami nasienia, pacjent zostanie obciążony jedynie kosztami wynikającymi z przeprowadzenia analizy seminologicznej, zgodnie z cennikiem.
- SCD – badanie fragmentacji DNA plemnika
Ocenie podlega DNA plemnika, czyli jego materiał genetyczny. Badamy stopień fragmentacji DNA, czyli stopień jego uszkodzenia. Stopień fragmentacji DNA wpływa na zdolności zapładniające plemników.
Informujemy, że w przypadku braku możliwości wykonania badania SCD, spowodowanego obniżonymi parametrami nasienia, pacjent zostanie obciążony jedynie kosztami wynikającymi z przeprowadzenia analizy seminologicznej, zgodnie z cennikiem.
- HBA – test wiązania plemników z kwasem hialuronowym
Ocenia odsetek plemników posiadających zdolność wiązania się z hialuronianem. Hialuronian jest substancją, która naturalnie występuje w osłonce komórki jajowej oraz w komórkach ziarnistych otaczających komórkę jajową. Obniżony odsetek plemników zdolnych do wiązania z hialrunionanem może być przyczyną obniżenia płodności.
Informujemy, że w przypadku braku możliwości wykonania badania HBA, spowodowanego obniżonymi parametrami nasienia, pacjent zostanie obciążony jedynie kosztami wynikającymi z przeprowadzenia analizy seminologicznej, zgodnie z cennikiem.
- Podstawowe badanie nasienia po wazektomii
Ocenia obecność i ruchliwość plemników.
Jak wygląda badanie nasienia w FertiMedica?
W FertiMedica badanie nasienia wykonywane jest przy użyciu wspomagania komputerowego (CASA).
Stworzyliśmy unikalne i komfortowe warunki do oddania nasienia. Nasz specjalnie zaprojektowany pokój znajduje się w najbardziej oddalonej części przychodni, w miejscu niedostępnym dla większości pacjentów.
Wnętrza pokoju utrzymane są w stylu „erotic glamour”, obejmującym ciemną, klubową tonację kolorów, wygodne stylowe meble oraz zmysłowe fototapety działające na wyobraźnię. Pokój zaopatrzony jest w system multimedialny, który umożliwia skorzystanie z wyszukanych treści internetowych dopasowując materiał video do gustów i preferencji pacjentów.
Bardzo ważnym elementem pokoju jest specjalna śluza z okienkiem podawczym, w której pacjent zostawia pojemnik z nasieniem uruchamiając przyciskiem dyskretne powiadomienie świetlne. Rozwiązanie to wprowadza nowy standard w obsłudze pacjentów – panowie pozbywają się „wstydliwego” pojemnika nie wychodząc z pokoju i mając pewność, że trafi on szybko w powołane ręce.
Jak przygotować się do badania nasienia?
Przed wykonaniem badania należy zachować wstrzemięźliwość płciową przez 2 do 7 dni.
W przypadku stosowania antybiotykoterapii, wystąpienia gorączki (temperatura 38st. C i powyżej) wskazane jest wykonanie badania nasienia po upływie przynajmniej 14 dni, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na wynik.
Istnieje możliwość oddania nasienia poza Przychodnią. W takim przypadku nasienie należy dostarczyć do Przychodni w ciągu maksymalnie 40 minut od jego oddania (zaleca się transportować próbkę w temperaturze ciała – optymalnie 25- 37 stopni C). Przywiezienie nasienia z domu musi być poprzedzone umówieniem dnia i godziny badania z recepcją przychodni. Próbka nasienia powinna być oddana drogą masturbacji do jałowego pojemnika na mocz (dostępne w aptece). Ważne jest, aby w pojemniku znalazła się cała objętość jednej porcji ejakulatu.
Czy wiesz, że?
W ciągu ostatnich kilkunastu lat poważnie zmniejszyła się w nasieniu mężczyzn średnia liczba plemników o prawidłowej ruchliwości i budowie, a zwiększyła liczba tych niezdolnych do zapłodnienia kobiecej komórki jajowej. Wynika to m.in. z czynników środowiskowych, ekspozycji na czynniki toksyczne i promieniowanie, niekorzystnych zmian stylu życia, otyłości, chorób ogólnoustrojowych oraz chorób narządu moczowo-płciowego, w tym zakażeń.
Płodność mężczyzny weryfikuje się przez badanie nasienia – istotne jest to, żeby nie zwlekać z badaniem i poddać się mu na początku procesu diagnostycznego.