Rodzaje badań nasienia – Jak ocenić płodność mężczyzny? CASA, MSOME i inne testy

Badania nasienia są kluczowym narzędziem w diagnostyce męskiej płodności. Pozwalają ocenić jakość nasienia i zidentyfikować potencjalne problemy, które mogą wpływać na zdolność do poczęcia dziecka.

  1. Podstawowe badanie nasienia (spermiogram)

Pierwszym badaniem laboratoryjnym, które powinno zostać wykonane na początku diagnostyki przyczyny niepłodności, jest podstawowe badanie nasienia, które wykonuje się za pomocą analizy wspomaganej komputerowo (CASA, ang. computer assisted semen analysis).
Pierwszym etapem badania jest ocena makroskopowa ejakulatu, gdzie oceniane są:

  • czas upłynnienia,
  • objętość,
  • wygląd,
  • lepkość,

Następnie przeprowadzana jest ocena mikroskopowa. Analiza ta dostarcza informacji o koncentracji, ruchliwości, a w późniejszym etapie badania także morfologii plemników. Analiza pozwala także na uzyskaniu informacji na temat obecności komórek okrągłych, leukocytów a także występowania aglutynacji czy agregacji plemników, co następnie zostaje wyszczególnione na wyniku badania.

  1. Przewaga analizy wspomaganej komputerowo (CASA) nad analizą manualną

Do wykonania CASA (ang. computer assisted semen analysis), czyli analizy nasienia wspomaganej komputerowo laboratorium musi być wyposażone w mikroskop kontrastowo-fazowy, kamerę cyfrową, a także specjalne oprogramowanie. System ten umożliwia wykonywanie zdjęć plemnikom, zarówno podczas oceny ruchliwości, jak i morfologii. Możliwa jest cyfrowa archiwizacja czy powtórna analiza.

Zalety CASA:           

  • Dokładność oceny: specjalistyczne oprogramowanie pozwala na dokładną ocenę typu ruchów plemników
  • Precyzyjna ocena morfologii: komputerowo wspomagana analiza morfologii plemników umożliwia wyodrębnienie wszelkich nieprawidłowości budowy plemnika (wady główki, wstawki, witki), a następnie automatycznie wyliczony zostaje indeks teratozoospermii, czyli średnia liczba defektów przypadająca na jednego nieprawidłowego plemnika.
  1. MSOME (Motile Sperm Organelle Morphology Examination)

MSOME to badanie organelli ruchliwych plemników. Pozwala na ocenę żywych, ruchomych plemników pod powiększeniem 6600x. Nieprawidłowy wynik badania MSOME sugeruje, że należy skonsultować z lekarzem możliwość zaawansowanych metod selekcji plemników podczas przygotowywania się do procedur wspomaganej prokreacji.

Ocena struktury organelli plemników:

  • Analizowana jest budowa główki plemnika, akrosom oraz obecność wakuol, ich liczba a także położenie. Plemnik o prawidłowej budowie odpowiada nie tylko za prawidłowe zapłodnienie, ale także prawidłowy dalszy rozwój zarodka.
  1. Test fragmentacji DNA plemników SCD (ang. sperm chromatin dispersion)

Test fragmentacji DNA plemników ocenia integralność materiału genetycznego w plemnikach. Wynik przedstawiony jest jako Index SDF (ang Sperm DNA Fragmentation)

Wysoki poziom fragmentacji DNA (wysoki indeks SDF) może prowadzić do:

  • trudności z prawidłowym zapłodnieniem komórki jajowej
  • nieprawidłowych podziałów zarodków
  • trudności z imolantacją
  • poronień na początku ciąży

Nieprawidłowy wynik badania SCD jest wskazaniem do zastosowania metod wspomaganej prokreacji z wykorzystaniem metod mikroprzepływowych separacji plemników.

  1. Test HBA (Hyaluronan Binding Assay)

Test HBA ocenia zdolność plemników do wiązania się z kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy występuje w komórkach otaczających dojrzałą komórkę jajową i stanowi barierę dla niedojrzałych plemników, pozwalając tym samym prawidłowym i dojrzałym plemnikom na przeniknięcie i w konsekwencji zapłodnienie.

Wysoki odsetek plemników niezwiązanych z kwasem hialuronowym:

  • świadczy o obniżonej dojrzałości i funkcjonalności plemników

Podsumowanie

Wykonanie badań nasienia jest kluczowym etapem podczas diagnostyki przyczyn niepłodności. Wynik badania nasienia warto skonsultować z lekarzem specjalizującym się w leczeniu niepłodności lub z andrologiem, aby można było wspólnie wypracować plan działania i ewentualną dalszą diagnostykę.

Wszystkie wyżej wymienione badania nasienia wykonasz w naszej przychodni.